Home Sprzęt

Sprzęt

Sprzęt i jego jakość to niezwykle istotny element każdej wyprawy. Nawet z najlepszymi umiejętnościami, ale kiepskim wyposażeniem – możemy nie dotrzeć do obranego przez siebie celu.

W przypadku kajakarstwa turystycznego, bardzo dużo zależy od armatora, od którego będziemy wynajmowali cały sprzęt. Warto się mu dokładnie przyjrzeć przed wypożyczeniem.

 

KAJAKI – obecnie mamy do czynienia z mnogością wyboru kajaków. Ich różnorodne kształty kadłubów i technologie wykonania mogą przyprawić o zawrót głowy. Do najbardziej popularnych kajaków należą te, wykonane z laminatów, polietylenu, plastiku, drewna czy dmuchane. Najkrótsze - kajaki do akrobacji kajakowej - mają 1,7 m długości, a najdłuższe (regatowe kajaki czteroosobowe) – 11 m. Przeciętna długość kajaka turystycznego to 3,5 - 5 m, a szerokość 60 - 80 cm. Kajaki turystyczne dzieli się na: nizinne, morskie i górskie. Wyróżnia się również kajaki rekreacyjne i sportowe, a wśród nich między innymi: regatowe, czy górskie zjazdowe.

Do celów stricte turystycznych, najlepiej jest wybrać dwuosobowy kajak polietylenowy z osobnymi lukami bagażowymi na rufie i na dziobie oraz z siatką mocującą tuż za tylnym siedzeniem.

 

WIOSŁA – mogą być wykonane z drewna – są one wciąż najczęściej spotykanymi. Niestety są one stosunkowo ciężkie i po całym dniu wiosłowania, z pewnością da się to odczuć. Nadają się na rzeki o bardziej wartkim nurcie jak i na szlaki, gdzie wiadomo, że znajduje się dużo przeszkód. Bardzo rzadko ulegają złamaniu. Wiosła aluminiowo–plastikowe są idealne dla początkujących kajakarzy. Ich lekkość i specjalnie wyprofilowane pióra pozwalają na delektowanie się chwilami spędzanymi nad wodą. Starsze modele mogą mieć problem z przeszkodami w postaci przewróconych konarów, czy wystających kamieni – łatwo wtedy o ich uszkodzenie. Są idealne na szlak prowadzący przez dużą ilość jezior.

Przy wiosłowaniu istotne jest, aby pióro poruszało się równolegle i możliwie blisko podłużnej osi kajaka. Wiosło powinno wchodzić w wodę gładko, tak by nie tworzyć niepotrzebnych bąbli powietrza, dodatkowo spowalniających pracę wioślarzy. Zmniejszy to również chlapanie podczas wiosłowania. Wiosło trzymamy szeroko, jak najbliżej pióra i zanurzamy je w ¾ powierzchni. Tors podczas wiosłowania powinien być nieruchomy – pracujemy tylko ramionami i nadgarstkami.

 

KAPOKI – najważniejsze wyposażenie każdego kajaka. Kapoki nie powinny być traktowane jak uciążliwy obowiązek, lecz jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie – są po to, by nas chronić. Przed wyruszeniem na szlak, należy starannie dobrać dla siebie kapok. Trzeba sprawdzić jego wyporność oraz rozmiar – do jakiej wagi i jakiego wzrostu może być używany, by był skuteczny. Należy sprawdzić, czy nie ma poprzecieranych pasków, czy klamry się szybko zapinają i wypinają. Czy z tyłu kołnierza znajduje się tzw. „ucho” - pomaga ono podczas akcji ratowniczej wyciągnąć osobę z wody bosakiem. Najlepiej jest wybierać kamizelki w jaskrawych kolorach – podczas niepogody pozwolą na łatwiejsze zlokalizowanie się.

 

CO JESZCZE?

Warto ze sobą mieć:

 

  • dokładne, zalaminowane mapy tras lup wodoszczelne mapniki
  • latarkę wodoszczelną / czołówkę
  • mały nożyk w razie nagłej potrzeby przecięcia linek
  • wodoodporne opakowania (sakwy wodoszczelne) na sprzęt elektroniczny, odzież, żywność
  • ręcznik szybkoschnący
  • czapkę z osłoną na kark – przed słońcem i komarami
  • krzesiwo
  • peleryny przeciwdeszczowe
  • małą apteczkę z lekarstwami na drobne skaleczenia, poparzenia słoneczne, przeciążenia mięśni
  • siekierkę / saperkę
  • termos