Home Spływ - rzeka Krutynia

Spływ Krutynią

Krutynia jest jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków kajakowych w województwie Warmińsko-Mazurskim. Rzeka na całej swojej długości – ok. 100 km zachwyca przepiękną przyrodą dzięki swojemu położeniu – znajduje się w rezerwacie wodno–krajobrazowo–leśnym. Krutynia to tak naprawdę ciąg strug wpadających do wielu jezior, dlatego też na całej swojej długości często zmienia nazwę. Zwyczajem jest, że jeżeli rzeka przepływa przez jakieś jezioro – wypływając z niego dostaje już nową nazwę. Dlatego też niech nie zmylą nas: Sobiepanka (za jeziorem Lampasz), Grabówka (za jeziorem Kujno), Dąbrówka (za Jeziorem Białym), Gancka Struga (za jeziorem Gant), Babięcka Struga (od połączenia z Babiętą), Zyzdrojowa Struga (za jeziorem Zyzdrój Mały), Spychowska Struga (za Jeziorem Spychowskim), Czarna Struga lub Czarna Rzeka (za Jeziorem Gardyńskim) – to wszystko są strugi wchodzące w skład Krutyni. Część szlaku kajakowego przebiega wśród Mazurskiego Parku Krajobrazowego i przez Puszczę Piską, dzięki czemu można obserwować przepiękne okazy fauny i flory – np. siedliska Orła Białego, wilki i rysie czy rzadko spotykane okazy grążela żółtego czy grzybienia białego.

Rzeka bierze swój początek w Jeziorze Krutyńskim, a kończy się wpadając do Jeziora Bełdany, które to wpływa do systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Warto na dłużej się zatrzymać w takich miejscowościach jak: Wojnowo, gdzie znajduje się Klasztor Filiponów – staroobrzędowców, będących odłamem prawosławia, powstałym w Rosji w XVII wieku, Kadzidłowo, gdzie znajduje się park dzikich zwierząt – w którym można usłyszeć i zobaczyć m. in. rysia, wilka, cietrzewie, jarząbki czy łosie. Warta zobaczenia jest również leśniczówka w Praniu, położna nad jeziorem Nidzkim. To tam znajduje się muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego a obecnie centrum kulturalne okolic Rucianego-Nida. Nie powinno się ominąć również Ukty, gdzie znajduje się neogotycki kościół z końca XIX wieku. Tam też można zobaczyć ślady bytności Filiponów. Atrakcją będzie też zapewne śluza w Guziance – łącząca jezioro Bełdany z Jeziorem Nidzkim, gdzie różnica poziomu wód wynosi 2,2 metra.

Szlak kajakowy na Krutyni jest polecany wszystkim tym, którzy cenią sobie wypoczynek, kontakt z przyrodą i spokojny relaks. Jest to rzeka bardzo łatwa do przepłynięcia. Posiada 7 stałych przenosek, które są raczej urozmaiceniem trasy niż utrudnieniem. Pięknie położone stanice wodne, pola namiotowe i pensjonaty oferują różnorodne miejsca noclegowe, w których można będzie się zatrzymać po długim dniu wiosłowania.

Krutynia była jedną z najbardziej ulubionych rzek Jana Pawła II, który z zamiłowaniem uprawiała kajakarstwo turystyczne.

Wybrane noclegi usytuowane wzdłuż szlaku: Sorkwity, Maratki, Jędrychowo, Borowski Las, Grabowo, Bieńki, Babięta, Zgon, Krutyń, Rosocha, Wojonowo, Ukta, Nowy Most.